Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetmelik bugün (16.04.2021) itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

 

30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmelik ile ilk kez kirpto varlıkların tanımı yapılmıştır. Yayınlanan yönetmelikle kripto varlık; dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlık olarak ilk defa tanımlanmıştır.

 

Kripto varlıklar ile yapılacak doğrudan ve dolaylı ödemeler yasaklanmış olup bu varlıkların ödemelerde kullanılmasına yönelik ayrıca bir hizmetin sunulması da yasaklanmıştır. Özellikle günümüzde yaygınlaşan kripto varlıklarla ödeme yapılması hizmetleri de bu düzenleme ile ülkemizde yaygınlaşamadan düzenleme altına alınarak sınırlandırılmıştır.

 

Buna ek olarak yönetmelikte dikkat edilmesi gereken bir husus olarak madde 4/2 incelendiğinde; kripto para borsalarına yapılacak fon aktarma ve çekim hizmetlerinde tam listeleri Merkez Bankası’nın internet sitesinde yer alan ödeme ve elektronik para kuruluşlarınca aracılık edilemeyeceği de belirtilmiştir. Bu sebeple yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara yapılacak fon aktarımlarının ve çekimlerinin banka transferleri aracılığıyla yapılmasına izin verileceği düşünülmektedir.

 

Bu konuda daha detaylı bilgi için avukatlık büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 

Av. Kaya Kayaoğlu